Kolejny wpis uchylający rąbek tajemnicy naszych dodatków do wnętrz tym razem dotyczący zegarów. Pierwszy etap ich powstawania jest bardzo podobny jak w lustrach o których więcej znajdziesz tutaj: JAK POWSTAJĄ NASZE LUSTRA?
W przypadku zegarów zdecydowanie mniejszą rolę odgrywa zewnętrzna część plastra drewna czyli kora, która jest po prostu usuwana 🙂 Czyste drewno, które pozostaje po okorowaniu… To interesuje nas najbardziej! Staramy się wyszukać plastry z najbardziej wyjątkowym kształtem, pięknym rdzeniem lub ciekawym usłojeniem. I tutaj znów podobnie jak w przypadku luster, nie ma dwóch identycznych zegarów, każdy jest unikalny a my staramy się tą unikalność podkreślić o czym w dalszej części wpisu.
Indywidualny projekt
Gotowy, plaster po pozbawieniu go kory jest ręcznie szlifowany… Pamiętajcie każdy plaster z dowolnego drzewa po szlifowaniu zyskuje 1000% uroku więc warto to zrobić dość dokładnie, nie jest to łatwe bo są naprawdę twarde ale efekt wynagradza wylany pot 😉
Kolejnym etapem jest wykonanie projektu obręczy zegara w formie cyfrowej (a dokładniej to wektorowej). Każdy kawałek drewna jest inny a więc każdy też posiada osobny projekt oznaczony numerem. Tak narysowane obręcze są następnie wycinane ze szlifowanej stali nierdzewnej o grubości 1mm.
Teraz pozostało jeszcze frezowanie otworu pod mechanizm i połączenie obręczy z plastrem za pomocą nitów, które poza funkcją „łącznikową” wskazują także godziny: 12, 3, 6 oraz 9.
Od początku towarzyszył nam zamysł aby zegar był jak najprostszy stąd pomysł aby godziny zostały zaznaczone nitami co nada im minimalistyczny charakter, który świetnie sprawdzi się w loftowych, skandynawskich i oczywiście górskich wnętrzach.
Jednak zanim jeszcze na stałe połączymy stalową obręcz z drewnianym plastrem pozostał być może najważniejszy etap którym jest nazwijmy to kolorowanie, gdzie w zależności od wizji plastry są olejowane, lakierowane lub woskowane dzięki czemu uzyskują nowe oblicze i charakter podkreślający ich walory wizualne.
Zegary gotowe! Prawie… 😉
Na koniec każdy zostaje „naznaczony” wytłaczanym numerem projektu oraz otrzymuje własną „tabliczkę znamionową” z oznaczeniem gatunku drzewa z jakiego został wykonany i datą wykonania. Teraz już rzeczywiście zegar jest gotowy do ozdobienia kolejnej ściany Waszego domu, mieszkania, biura czy hotelu 🙂
Add comment